Czy domy z drewna są trwałe

Sporną kwestią jest trwałość. Wielu ludzi wciąż uważa, że z drewna można co najwyżej wybudować letnią chatkę na działce, a nie normalny dom, który ma przetrwać lata. To błąd, ponieważ żywotność domu z bali szacuje się nawet na 300 lat. - Warto przytoczyć tutaj przykłady drewnianych kościołów, których wiek szacuje się nawet na kilkaset lat. Wystarczy powierzyć budowę prawdziwym fachowcom z dobrymi referencjami.

Czynnikiem warunkującym trwałość jest także rodzaj użytego drewna. Logiczne, że musi być ono najlepszej jakości, w dodatku jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 %, a elementy, z których powstaje konstrukcja muszą być suszone przemysłowo.

 

Ile czasu zajmuje budowa domu z bali

Dużą zaletą jest szybkość budowy. W cztery tygodnie jesteśmy w stanie osiągnąć stan surowy zamknięty domu, przy sprawnej koordynacji dom może zostać oddany pod klucz po mniej więcej 3-4 miesiącach od rozpoczęcia budowy. Wbrew pozorom nie umniejsza to jakości późniejszego użytkowania domu.

 

Montaż instalacji w domu z bali drewnianych

Wszelkie przewody, a zwłaszcza grube rury kanalizacyjne, podobnie jak w szkielecie, przeprowadza się w stropach. Często na parterze robi się strop nad przestrzenią wentylowaną, żeby móc tam umieścić całe zaplecze instalacyjne domu. Przewody elektryczne można poprowadzić w szczelinach między balami, najlepiej na dole wzdłuż podłogi lub u góry wzdłuż sufitu, i zamaskować je listwami. Do rozprowadzania instalacji służą też wszelkie styki między elementami konstrukcji (na przykład ościeża), które będą później zasłonięte. Jeśli stosujemy izolację termiczną, przewody instalacyjne można umieścić w warstwie ocieplenia. Gdy chcemy, żeby instalacje były niewidoczne, w balach pełnych należy przez środek nawiercić otwory, przez które poprowadzi się kable, oraz na wierzchu otwory na puszki i gniazda. Wymaga to dokładnego rozplanowania instalacji w chwili zamawiania domu.

 

Wiązanie i szczelność bali

Na zaizolowanym fundamencie kotwi się podwalinę, na której ustawia się bale. Najczęściej wykonuje się konstrukcje węgłowe. Każdy bal musi mieć dokładnie docięte (w tartaku, fabryce domów lub przez cieśli) wpust i wypust (zamek), dzięki którym łączy się je w narożnikach (węgłach).

W konstrukcji sumikowo-łątkowej w narożnikach, a w długich ścianach także co mniej więcej 2m, ustawia się słupy z wpustami (łątki). Pomiędzy nie wsuwa się poziomo bale z piórem (sumiki), tak że wyprofilowane elementy do siebie pasują. Dla bezpieczeństwa konstrukcję można dodatkowo połączyć metalowymi profilami przeprowadzonymi w nawierconych otworach pionowo przez kilka bali. Na wysokości stropu ściany spina belka oczepowa.

Konstrukcję ścian piętra wykonuje się w podobny sposób. Często jednak bywa tutaj stosowana technologia szkieletowa, zwłaszcza dla ścian szczytowych. Bale powinny także szczelnie łączyć się na całej długości. Mogą mieć wyprofilowane odpowiednie połączenia, na przykład zęby po bokach lub podcięcie w półokrąg, tak żeby nachodziły na siebie. Często stosowane jest podwójne pióro i wpust uważane za bardzo szczelne. Na skutek dosychania szczeliny między balami mogą się zwiększyć, te miejsca powinny więc być dodatkowo wypełnione szczeliwem.

 

Izolacyjność cieplna domów z bali

Budynki z bali drewnianych zużywają do ogrzewania zdecydowanie mniej energii niż domy zbudowane w innych technologiach. Ściany z bali drewnianych są unikalną formą konstrukcji - wznoszone z litego materiału stanowią jednocześnie konstrukcję budynku i barierę termiczną. Ściany te jako wznoszone w 100% z materiału odnawialnego zostały uznane na całym świecie za element zielonego budownictwa. Ściany z drewnianych bali mają liczne zalety, szczególnie korzystne właściwości fizykomechaniczne, w tym izolacyjność i pojemność cieplną.

 

Czy dom z drewna jest łatwopalny

Wbrew obiegowym opiniom domy z bali nie są łatwopalne. Ich odporność ogniowa jest prawie identyczna jak budynków murowanych. Ważnym kryterium ochrony przeciwpożarowej obiektu drewnianego jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Ocieplenie domu z drewna od środka jest dodatkowym zabezpieczeniem przed ogniem.

 

Jak konserwować dom z bali

Jeżeli bale nie będą widoczne, to należy je potraktować impregnatami, które mają szeroki wachlarz zabezpieczenia. Te środki zabezpieczają drewno przed grzybami pleśniowymi, grzybami domowymi oraz owadami - technicznymi szkodnikami drewna. Przed taką impregnacją ściany zalecane jest umycie elewacji z kurzu i brudu, na przykład szarym mydłem lub płynem do zmywania naczyń. Po myciu trzeba poczekać dwa-trzy dni, aż drewno wyschnie. Bardziej zabrudzone miejsca oraz plamy i zacieki na elewacji można lekko przetrzeć papierem ściernym. Należy jednak robić to delikatnie, bo zbyt głębokie zdarcie powłoki i odsłonięcie surowego drewna będzie skutkować powstaniem w tych miejscach jaśniejszych plam. Mycie budynku i impregnacja powinny być przeprowadzane w ciepłe i suche dni.

 

Kiedy należy wykończyć dom

Etap wykańczania inwestycji można rozpocząć w zasadzie od razu po postawieniu konstrukcji. Przystępując do prac wykończeniowych wewnątrz domu w domu z bala (bezpośrednio po jego zmontowaniu) należy pamiętać, że nie powinno się zaklejać folią otworów okiennych i drzwiowych. Jeśli chcemy wykańczać dom od razu, trzeba zadbać o jego właściwą wentylację - wykonać otwory wentylacyjne, zwłaszcza w szczytach dachu.